Gekončík noční

(Eublepharis macularius)

Tento krásný a na chov velmi jednoduchý plaz je oblíbený mezi chovateli.

V přírodě žije nejhojněji na území Afghánistánu a Pákistánu, dorůstá se až 25 cm a poměrně dlouhého věku až 20 let. V dnešní době je několik desítek vyšlechtěných barevných forem, původní barva je hnědo-žlutá s černými tečkami.

Chov

Gekončíky chováme samostatně a nebo ve skupinách, kdy máme samce a nejméně dvě samičky. Dva samci v teráriu, by bojovali o přízeň samiček a slabší jedinec by nemusel přežít. Optimální velikost terária pro jednoho jedince je 50x50x50 (šxhxv), pro větší skupinu je vhodné mít větší terárium. Jako podklad v teráriu je nejvhodnější písek, ale někteří chovatelé používají lignocel, i když se o jeho vhodnosti vedou spory. Terárium by také mělo být vybaveno různými úkryty a průlezy (květináče, půlky koksu atd…), pozadím, tak aby terárium co nejvíce připomínalo přírodní podmínky zvířete. V teráriu by měla být umístěna žárovka ( UV žárovka není nutná), která zajistí dostatek světla a tepla. Teplota by se přes den měla pohybovat kolem 26 °C, pod zdrojem klidě 35 °C, přes noc teplota může klesnout na 20 °C, nezapomeňte na chladnější místo, aby si zvíře mohlo samo vybrat, co mu vyhovuje. Měla by tam být umístěna mistička s vodou a může tam být ještě jedna menší na krmení.

Potrava

Gekončíci potřebují živou potravu. Krmíme převážně cvrčky. Je dobré krmit i šváby či sarančaty a doplňkově i moučné červy. Strava by měla být pestrá a vhodných rozměrů (velikost krmení by neměla přesáhnout vzdálenost mezi očima Gekončíka). Krmný hmyz je vhodné obalovat např. v drcené sépiové kosti a nebo ve speciálních přípravkách pro plazi.

Rozmnožování

Rozmnožování se provádí na jaře po zimování zvířat. Zvířata jsou připravení k páření, při němž se samec zakousne do krku samičky a zasune ocas pod ni, trvá to pouze několik vteřin, ale několikrát se opakuje. Samice poté klade do připraveného kladiště nejčastěji dvě vajíčka.

Zimování

Zimování je proces, kdy v teráriu plynule snížíme teplotu na pokojovou, po dobu 1-3 měsíce a poté zase pomalu zvýšíme. Zvíře si odpočne a připraví se na rozmnožování a kladení vajec.

Kladiště

Jako kladiště je vhodná plastová krabička, která má stěny polepené pískem nebo jinak zakryty, tak aby samičku při kladení nic nerušilo. Jako podklad používám namočený vermikulit. Podklad musí být mokrý, ale nesmí z něj téct voda.